Sklep używa ciasteczek (cookies), w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.

close

ECOCERTECOCERT

Ecocert jest międzynarodowym, niezależnym stowarzyszeniem zorientowanym na kwestie ochrony środowiska, zaaprobowanym w ponad 80 krajach na całym świecie. Od 2002 roku organizacja zajmuje się sygnowaniem kosmetyków swoim znakiem – obok BDIH jest to najczęściej spotykany w Polsce certyfikat. Główna siedziba Ecocert zlokalizowana jest we Francji, istnieją też filie w innych krajach m.in. Belgii, Niemczech, Hiszpanii, Brazylii czy Kanadzie. Certyfikaty ECOCERT uznawane są na całym świecie - również w Japonii i Stanach Zjednoczonych.

 

Ecocert definiuje dwie klasy produktów:

Kosmetyk ekologiczny i biologiczny - minimum 95% składników musi być pochodzenia naturalnego, z których minimum 95% pochodzi z upraw biologicznych;

 

Kosmetyk biologiczny - minimum 95% składników musi być pochodzenia naturalnego oraz przynajmniej 50% surowców naturalnych pochodzi z upraw ekologicznych, zawiera maksymalnie 5% składników syntetycznych.


Pozostałe kryteria stosowane przy kontroli obu kategorii kosmetyków egzekwowane przez Ecocert i gwarantujące najwyższą jakość produktu finalnego to:

  • rezygnacja ze sztucznych substancji zapachowych i barwiących,
  • zakaz stosowania sztucznych tłuszczy, olejów, silikonów, parabenów, parafiny i innych substancji uzyskiwanych przy przeróbce ropy naftowej,
  • zakaz stosowania emulgatorów PEG,
  • zakaz stosowania surowców poddanych modyfikacjom genetycznym – zarówno pochodzenia zwierzęcego jak i roślinnego,
  • zakaz testowania produktu końcowego na zwierzętach,
  • sterylizacja surowców i gotowego kosmetyku w drodze radioaktywnego naświetlania jest niedozwolona,
  • produkcja kosmetyków naturalnych i organicznych jest odseparowana od podobnych procesów wytwarzania produktów nie podlegających certyfikacji a proces produkcji powinien być przyjazny dla środowiska,
  • gotowe kosmetyki powinny być zapakowane w opakowania ekologiczne, nadające się do ponownego recyklingu.


Ecocert nadał dotychczas certyfikat około 1100 kosmetyków, z czego większość pochodzi z Francji. Certyfikat na produkcie daje gwarancję, że etykieta ekologiczny czy naturalny jest wynikiem spełnienia bardzo restrykcyjnych wymogów. Znak Ecocert od lat cieszy się reputacją i zaufaniem konsumentów.